Zene : Egy kis punktörténelem |
Egy kis punktörténelem
hanila 2007.11.01. 18:08
Íme, hát a második próbálkozásom arra, hogy írjak egy rövid kis összefoglalót punktörténelemből. Azért a második, mert az előzőt szépen megírtam, el akartam menteni erre befagyott az oldal és elveszett az egész. Tanulva hibámból ezt most először word-be megíromXD
A punk egy rendszerellenes életstílus. A mozgalom pontos kezdetéről ahány helyen utána nézel, annyiféle dátumot kapsz, de körülbelül 1975-re tehető. Az első együttesek a Sex Pistols, a Ramones, és a The Clash voltak.
A zenére jellemző a gyors ritmus és a rövid számok. A szövegekben általában bírálják a politikusokat, a társadalmat, az előítéleteket. Természetesen a szexualitás is terítékre kerül és a szerelem, csalódás is visszatérő téma. Sok a „bulizós”, poénos szövegvilágú szerzemény is.
Hamár itt szóba jött a politika, gyorsan leszögezném, hogy nem minden punk anarchista vagy épp kommunista! A beállítottság egyénfüggő, pont ez a lényeg, legyen önálló véleményed és állj is ki mellette! Közkedvelt beszólások egyike a „rohadt komcsi”, ezért éreztem szükségesnek, hogy ezt leszögezzük.
A punk nem csak arról szól, hogy „jujj zene van, buli van, igyuk le magunkat a sárga földig és rókázzunk nagyokat”! A saját magad felvállalása, a véleményed hangoztatása, az összetartozás szerves részét képezik. A gondolkodás az élet dolgairól, a problémák felvázolása szerintem alapvető emberi igénynek kellene, hogy legyen, de ez napjainkban sokszor sajnos nem így van, én ezt a punkban találtam meg. Az emberek nagytöbbsége lenézi ezt a stílust pusztán a ruházat és a hajviselet alapján, közben fogalma sincs arról miért is, néznek ki így, és vajon mi lehet a világnézetük. Az külsőségek természetesen provokálóak, arra hívják fel a figyelmet, hogy mennyire felszínes a mai világ.
A punk rock kifejezés Dave Marsh zenekritikustól származik (1971ben használta először egyik cikkében). A zenében érezhető rengeteg stílus hatása, többek között a ska-é, a reggae-é, vagy épp a rockabilly-é.
Sokan a mozgalmat csak egy rövid életű „fellángolásnak” vélték, de 1977re megjelent az újabb punkhullám és ezzel bebizonyosodott, hogy a punk korántsem egy leírandó műfaj. A zene egyre változatosabb lett és megjelentek a különböző alműfajok. Őszintén szólva szerintem kicsit besokaltak a meghatározásokkal, be kell vallanom, hogy nekem sokszor egyszerűen követhetetlen, hogy most mi miből hogyan változott. Persze szerintem is szükség van az alműfajok elkülönítésére, de azért nem kell mindennek külön nevet adni.
Az Oi! a ’80as évektől tekinthető külön műfajnak. Röviden tömören a lénye: a skinheadek és a punkok összefogása a fasizmus, a rasszizmus ellen. Itt oszlatnám el a másik közkedvelt tévhitet, hogy minden skinhead rasszista. Hát kurvára nem! A skinheadek között is található mindenféle az anarchistától a neonáciig (de azért kíváncsi lennék a neonáci mit tud a skinhead gyökerekről…). 1986-ban hozták létre az USA-ban a SHARP (= skinheadek a faji megkülönböztetés ellen) elnevezésű mozgalmat, majd később létrejött az ARA(= antirasszista akció) szervezet is. Hagyományosan a skinhead mozgalom a ska és a reggae irányzatokhoz kötődött.
Hazánkba a punk természetesen késve: 1978-ba érkezett el. Az itthoni helyzetről később külön cikkben szeretnék írni.
Itt most be is fejezném ezt a kis szösszenetet, a cikk saját véleményemet tartalmazza, a dátumok és „tényszerű” adatok nagyrészt a www.wikipedia.hu –ról vannak. Köszi a figyelmet!
|